Zde může být vaše reklama.

Exkluzivně Sprejer Lásky: Policisté ke mně byli vstřícní

Sprejer Lásky: Policisté ke mně byli vstřícní

foto: Petr Bouška

13. 09. 2019 - 18:00

Všichni, kdo čtete policejní svodky a Hanácký Večerník, jste dnes nejspíš neminuli zprávu o sprejerovi srdíček. Nám se jej podařilo dopátrat. Šestatřicetiletý Petr Bouška se sprejováním teprve začíná, poprvé držel sprej v ruce 18. března 2019, když s Pavlem Šťastným, což je autor loga Občanského fóra a LÁSKA collectivem a asi 20 umělci z různých zemí malovali Lennonovu zeď na zahájení oslav 30 let SVOBODY. Přinášíme s ním exkluzivní rozhovor.

Proč jste vlastně začal sprejovat?
Všechny aktivity co dělám nějakým stylem zapadají do mozaiky toho, co je potřeba udělat, abychom se jako společnost mohli posunout dál a abychom se neutopili ve strachu, nesvobodě, společenské apatii či vzájemné nenávisti.
 
 
Zadruhé, mluvme spolu.
 
Zatřetí, All you need is LÁSKA. Přestaňme řešit p***ny a záměřme se na to co je nejdůležitější a co nás všechny spojuje a na čem se všichni nějak dokážeme dohodnout, a to je svoboda, rodina a hlavně LÁSKA. Ta se fakt blbě hejtuje. 
Když máme těch 30 let svobody a zároveň co naše země často vysílá je strach, nenávist, xenofobie, tak jsme si řekli s kamarády umělci, že by jsme mohli vyslat do světa či do vesmíru signál hodný naší humanistické tradici, a přeložili jsme s odkazem na Johna Lennona motto All you need is LOVE do 30 jazyků a vzali do rukou své barvy lásky, pár přátel a malovali jak nejlépe jsme to dokázali.
 
Posuňme se k včerejšku. Co se vlastně v noci, kdy jste sprejoval srdíčka po městě, dělo?
Ta je jednou z těch událostí, kde šíříme LÁSKU a připomínáme důležitost svobody tvořit. Pro nás,  kterým toto město přirostlo snad po boku Barcelony nejvic k srdci bylo samozřejmostí, že zde musíme vytvořit něco silně symbolického.
 
Umění je svoboda, svoboda je umění a LÁSKA je umění svobody spolu. V tom je všechno. Olomouc si lásku zaslouží a svoboda tvořit je to, jak Olomouc vnímám. Podívejme se na UP a na její úspěchy, prostě je tady nějaký svobodný duch, který vyzívá k inovacím, pokroku, tvoření, umění.
 
 
Olomouc tou svobodou dýchá a bylo by vůči ní nezdvořilé požádat magistrát o svobodu připomenout výročí 30 let svobody a její křehkost tím, že vytvoříme symbolické dílo které zdůrazňuje jak to DÍKY, ŽE MŮŽEM, tak POMÍJIVOST SCOBODY, tak důležitost LÁSKY pro SVOBODU SPOLU (myšleno celospolečensky).
 
Jak to vypadalo po příjezdu policie? 
To tak prostě mělo být i s tou policií a vším... Policie dělá svou práci a samozřejmě zjišťuje, jestli se nejedná o poškození veřejného majetku, a nebo o nevinné křídové spreje, které omyje první déšť a jsou tak jen dočasnou metaforou na křehkost svobody a připomínkou 30 let svobody, která za pár dní zmizí. Děkuji za to, že žiju ve svobodné zemi, kde můžu vzít do ruky křídový sprej a malovat SVOBODU a LÁSKU a policie se ke mně chová naprosto přátelsky a slušně. Tohle je svoboda. Ano, správně jsem si měl požádat o povolení magistrátu, který by nám ho při příležitosti 30 let svobody věřím i dal, umění však vyžaduje odvahu a vyjít ze své komfortní zóny a smysl tohoto díla o lásce a křehkosti svobody za kterou je nutné se občas postavit svobodnou formu vyžadoval.
 
A co bude dál?
LÁSKA a slib, že po Olomouci budu malovat po zemi jen s povolením, nebo až na 40 let výročí svobody. Ale do Olomouce se brzy vrátím a určitě něco vytvořím, avšak nic, co bude policii zdržovat dvě hodiny, za což jsem se pánům omluvil, že to je to jediný co mne na tom mrzí, že kvůli mne musí trávit se mnou čas. Nicméně to byla moc příjemná lidská a laskyplná zkušenost, jako fakt.

Další články