Zde může být vaše reklama.

Petr Neoral z Neo Clinic Zablokovaná záda z klimatizace? Od největší bolesti pomůžeme

Zablokovaná záda z klimatizace? Od největší bolesti pomůžeme

foto: Vlastimil Blaťák

18. 07. 2019 - 15:00

Letní horka s sebou pro mnoho lidí nesou i jednu sezónní nepříjemnost, a to bolesti zad a krku z klimatizace. S problémem si velmi dobře ví rady olomoucký lékař MUDr. Petr Neoral Ph.D., a reference jsou na jeho metodu přímo skvostné – zkrátka přijdete, a druhý den to nebolí.

Kdo jsou pacienti, kteří k vám kvůli potížím s klimatizací přicházejí?
Klienti co k nám chodí s žádosti o pomoc, jsou právě lidé, kteří vlivem nadužívání nebo nastavení klimatizací trpí náhle vzniklými bolestmi a zablokováním krční či bederní páteře. Dochází k tomu tak, že pokud je extrémní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostorem, dojde k reflexnímu spasmu svalů. Tělo, zpocené z venkovní teploty, se vlastně potí proto, aby se ochladilo, a pokud k tomu přijde další ochlazení chladným vzduchem, může to znamenat tyto následky. Dochází k tomu, že svaly, které obklopují páteř, se stáhnou do křeče, a může dojít i ke skřípnutí nervů v této oblasti. To se může projevovat jako zatuhnutí krku s nemožností otáčení, nebo bolesti mohou tak zvaně střílet až do rukou či nohou.

Je teď, na začátku léta, silnější poptávka?
ANO, Lidé nejvíce přicházejí skutečně teď v teplých dnech. Často je stav komplikovaný tím, že Potřebují za dva, tři dny odjet na dovolenou, a potřebují rychlou a účinnou pomoct. Takového pacienta vyšetříme, jestli se nejedná o nějaké závažnější onemocnění, a pokud ne, následuje série ošetření, která spočívá v lokální aplikaci speciálních látek do postižené lokality, následované aplikací unikátních přístrojových procedur k uvolnění svalového napětí. Používáme také speciální infuzní směsi do žíly (kapačky). Za dva nebo tři dny jsme schopni takového člověka vrátit do původního stavu. Když se vrátí z dovolené, nebo pracovní cesty, je dobré v terapii pokračovat. Jedna terapie trvá asi pětačtyřicet minut.

Zeptám se možná hloupě, ale není řešení nepoužívat klimatizaci?
Určitě. Já se snažím klimatizaci v autě nepoužívat, ale někdy to prostě nejde. Všechny velké obchody a komerční prostory jsou podchlazovány, takže se tomu občas nevyhneme. Teď dokonce vyšla novela zákona, která určuje normy k nastavení teploty klimatizace podle typů povolání, jinými slovy, kolik stupňů by mělo být v daném prostoru. Například u sedavého zaměstnání ,je stanovená teplota 24,5 C. Obecně lze ale říci, že rozdíl mezi venkovní a klimatizovanou teplotou by neměl přesáhnou 6,5 C. Pokud je venku třicet a my si v autě nastavíme devatenáct, může to dopadnout špatně.

Souvisí náchylnost k těmto problémům třeba s věkem?
Spíš jsou to lidé středního věku. Například manažeři, kteří se celý den pohybují nejen v klimatizovaných prostorách, ale přecházejí během dne několikrát mezi místy s rozdílnými teplotami. Ti lidé, kteří jsou osm hodin na jednom pracovišti, při stálé teplotě, takové problémy většinou nemají. Nejčastěji se setkáváme s obchodními zástupci, profesionálními řidiči, chodí k nám ale i soudci a lékaři, to spektrum lidí je velmi široké. Jsem rád, že u nás můžeme lidem nabídnout pomoc v příjemném prostředí, kde se nečeká dlouhé hodiny v čekárně, aplikace nejsou výrazně bolestivé a úleva od největší bolesti přijde do druhého dne.

Na kolik taková pomoc přijde?
Záleží samozřejmě, kolikrát je nutné terapii opakovat, ale řádově mezi patnácti sty až čtyřmi tisíci. Na Olomoucku jsme ale pravděpodobně jediní, kdo tuto specializovanou terapii poskytuje.

Další články