Zde může být vaše reklama.

Zájem o potraviny z potravinových bank je obrovský

Zájem o potraviny z potravinových bank je obrovský
Iva Dvořáková Najďonovová z Potravinové banky Olomouckého kraje.

foto: Archiv IDN

12. 06. 2020 - 09:00

Koronavirus, slovo, které se v posledních měsících skloňuje ve všech pádech, ovlivnil život a situaci také v celé České republice, prakticky v každém aspektu života, který známe. Dopad má situace koronaviru také na potravinové banky. Jak se situací zápasí krajská potravinová banka jsme se zeptali Ivy Dvořákové Najďonovové, vedoucí banky pro Olomoucký kraj.

V současné situaci prakticky každý aspekt života ovlivňuje koronavirus. Ovlivňuje také fungování potravinových bank. Zaznamenáváte zvýšený zájem o vaši pomoc?
Zájem o potraviny je obrovský. Někteří lidé přišli o práci a příjmy, po zaplacení nezbytných výdajů na bydlení jim často nezbývá dostatek financí na jídlo. Bývá to případ rodin, ale i seniorů, kterým zavčas nepřišel důchod.  
 
Jak momentálně pomáháte lidem, kteří za vámi přijdou s prosbou o pomoc?
Je důležité říct, že potravinová banka nevydává potraviny konkrétním jednotlivcům, nejsme sociální službou. Jsme prostředníkem mezi supermarkety, potravinářskými podniky a charitativními organizacemi. Lidi žádající o potravinovou pomoc odkazujeme na vhodnou sociální službu v místě jejich bydliště. Největší zájem je samozřejmě o trvanlivé potraviny, tedy konzervy, těstoviny, mouku, olej, sunar, rýži, luštěniny, nebo mléko. Snažíme se získávat i hygienu a drogistické výrobky, nejpotřebnější jsou prací a čisticí prostředky, pleny, šampony, kartáčky a zubní pasty.
 
Máte dost surovin, stačíte pokrývat poptávku?
Potravin sice není málo, ale zájem je tak velký, že poptávku opravdu nelze pokrýt. Potravinová banka v Olomouckém kraji spolupracuje s více než třiceti organizacemi, které potraviny dostanou k více než pěti tisícům lidem. Aktuálně dostáváme potraviny od supermarketů, a to nejen ty neprodejné s poškozenými obaly, ale i ty v dobré kvalitě. Je to kompenzace Sbírky potravin, která se v květnu neuskutečnila. Oporou jsou nám v těchto časech i regionální firmy a výrobci. Výrobní závod těstovin z Litovle, který sám měl v březnu omezený provoz, nám přesto dodal paletu těstovin. Přerovská firma, která se zabývá dovozem a distribucí potravin nám pomohla překonat první nejtěžší týdny. Za takové spolupráce jsme nesmírně vděční, ukazují, že i zde myslí na potřebné.

Hledáte případně nové zdroje, pokud vám ty, které již máte, nestačí?
Ano, neustále. Oslovujeme potravinářské podniky stejně jako zemědělská družstva. Jedná se o zdroje opravdu kvalitních surovin, bohužel tato doba není pro soukromé subjekty jednoduchá. Doufáme, že takových dárců bude přibývat.
 
Kdy plánujete další velkou potravinovou sbírku, už máte datum?
Sbírka potravin se koná vždy na jaře a na podzim. Věříme, že druhý termín už klapne – celorepubliková sbírka by se měla uskutečnit v sobotu v druhé polovině listopadu.

Další články