10 dní, 700 kilometrů. Recyklojízda má podpořit třídění použitých baterií

10 dní, 700 kilometrů. Recyklojízda má podpořit třídění použitých baterií

07. 08. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Už za měsíc startuje Recyklojízda, projíždět bude i Mohelnicí, Litovlí, Olomoucí, Lipníkem a Hranicemi. Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Recyklojízdy – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci.

videoprojektory web

Na podporu třídění a recyklace použitých baterií projede Českou republiku od východu na západ speciální tým Recyklojízda 2017. A jak jinak než na kolech na baterky.

Tříčlenná skupinka bude navštěvovat i městské a obecní úřady

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. „Chceme, aby jich bylo mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě," upozorňují pořadatelé. Tříčlenná skupinka si proto dala za cíl na elektrokolech zdolat přes 700 kilometrů. Vyjíždí 5. září z Aše a končí 14. září v nejvýchodnější obci republiky Bukovec. Na cestě má 23 zastávek v českých a moravských městech. „Budeme se snažit všechny, které potkáme, přesvědčit, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci," vysvětlují pořadatelé. Navštěvovat budou především městské a obecní úřady a do některých škol zavítají se vzdělávacím programem Recyklace hrou. Potkávat s lidmi se budou na náměstích, v parcích i kdekoliv po trase.

Ani malé baterky neptaří do koše

Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí," říká Eva Gallatová, která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT. Ta v České republice již 15 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

Připojit se může každý

Základní tým, který zdolá více než 700 km, sestává ze 3 jezdců na elektrokolech. Po cestě budou přibírat další dobrovolníky, kteří je doprovodí na svých kolech. Recyklojízda je otevřený projekt, přidat se mohou jak jednotlivci, tak skupiny. Vítáni jsou i zdatní běžci nebo jezdci na koloběžkách. Přidat se mohou zájemci kdekoliv na trase a zdolat kus cesty s týmem.

Už v tuto chvíli máme potvrzeno, že s námi část cesty pojedou handicapovaní i zdraví sportovci pod hlavičkou projektů Cesta za snem, K4 Cyklo tým nebo cyklisté ze Senior Fitnes. Například na Lysou horu vyrazíme v doprovodu Jána Čupy, otužilce a nadšence, který den co den, v létě v zimě, zdolává vrchol většinou svlečený jen do půl těla a někdy i bos," říká Eva Gallatová.

Recyklojízda projede i Olomoucí

V městech a obcích, které jsou na trase Recyklojízdy, se uskuteční krátká setkání s obyvateli a také se zástupci vedení městských a obecních úřadů. Většina z nich ke spolupráci přistupuje aktivně. Například v Novém Jičíně nebo Nymburce zorganizují sběrové akce a vybrané baterie předají přímo týmu Recyklojízdy. V některých městech, jako třeba v Aši, Nymburce a Kralupech se k pelotonu Recyklojízdy připojují na kolech i starostové, místostarostové nebo další pracovníci úřadů. Projíždět bude tým Recyklojízdy i Mohelnicí, Litovlí, Olomoucí, Lipníkem a Hranicemi.

Zatím jen polovina baterií končí na recyklaci

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Nejbližší sběrné místo určitě najdete na vyhledavači mapa.ecobat.cz.

Akci organizuje nezisková společnost ECOBAT. Projektem Recyklojízda také ECOBAT podporuje Evropský den recyklace baterií, který připadá na 9. září.

-kz-

0 komentářů

Další články