Dnes:18°C

Zítra:20°C

Pondělí 23.9. Berta
Menu

Začínající učitelé si letos polepší o víc než tisícovku

Začínající učitelé si letos polepší o víc než tisícovku

31. 08. 2016 - 00:00

Vláda už potřetí za poslední dva roky zvyšuje platy ve školství. Od 1. září stoupnou platy učitelů a nepedagogických pracovníků o 8 a 5 procent. Priority a změny, které přinese nový školní rok, představili dnes předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

V listopadu 2014 se zvýšily platy učitelů v rámci 3,5% růstu mezd všech státních zaměstnanců. V říjnu 2015 vláda zvýšila platy u pedagogů o 3,3 % a nepedagogických pracovníků o 3 %. V červnu letošního roku vláda odsouhlasila navýšení objemu platů učitelů od 1. září o 8 % a objemu platů nepedagogických pracovníků o 5 %. Platové tarify pak stoupnou o 6 % v případě pedagogických pracovníků a o 4 % u nepedagogických pracovníků.

V praxi to bude znamenat, že si začínající učitelé s praxí do 2 let v 11. platové třidě polepší cca až o 1100 Kč, déle sloužící pedagogové s praxí do 12 let pak až o cca 1500 Kč. Ostatní pracovníci ve školství, kteří zajištují chod školských zařízení, by si měli polepšit cca o 700 Kč. Zvednou se platy i učitelkám mateřských škol či asistentům pedagoga. Vláda dlouhodobě upozorňuje na potřebu růstu platů ve školství a aktivně podniká kroky ke zlepšení této situace. Za své dvou a půl leté působení zvedla platy učitelů celkem o téměř 15 procent.

Kabinetu premiéra Sobotky se podařila prosadit například novela zákona o vysokých školách, která zlepšila vnitřní a vnější hodnocení škol a zjednodušila akreditační řízení. Důležité je také zavádění kariérního systému s platností od roku 2018, který podpoří celoživotní profesní rozvoj učitelů a propojí ho se systémem odměňování. Dalším krokem je novela zákona, díky které nebudou pedagogičtí pracovníci účelově propouštěni na prázdniny. Úspěchem je také zákon o podpoře sportu, jehož cílem je zlepšení koordinace podpory sportu, zvýšení transparentnosti financování prostřednictvím zavedení rejstříku sportovních organizací a sportovců a podpora sportující mládeže. V letošním roce se podařilo navýšit finanční dotaci pro sport o 750 milionů korun na celkových 3,7 miliardy.

-age-

0 komentářů

Další články