Dnes:28°C

Zítra:30°C

Čtvrtek 29.7. Marta
Menu

Miloslav Tichý: U koho skončily miliónové příjmy z reklamy v Radničních listech?

Miloslav Tichý: U koho skončily miliónové příjmy z reklamy v Radničních listech?

10. 02. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Až na milion korun ročně odhaduje Miloslav Tichý, zastupitel města za hnutí ANO a člen redakční rady Radničních listů, příjem z inzerce tohoto periodika, který ale město ve své pokladně nikdy nevidělo. I na základě této kritiky došlo nedávno k vypsání nové soutěže na dodavatele Radničních listů, ke snížení jejich ceny, vzápětí ovšem vyplavala na povrch kauza Aláč.

Periodika vydávaná veřejnou správou jsou placena z veřejných rozpočtů a jako taková by tedy měla informovat např. o termínech svozu odpadu, a nikoli sloužit jako PR nástroj. Je to jen otázka politické kultury a etiky, nebo existuje nějaká norma, která o tom hovoří?

Normou je tiskový zákon, ten ale periodika územních samosprávních celků řeší velmi stroze. Důležité ale je, že dává povinnost vydavateli poskytovat objektivní a vyvážené informace. V případě různých městských nebo krajských časopisů ale vidíme spíše opak. Radniční listy se stávají PR nástrojem vládnoucí koalice, bez alternativních názorů. Jako dobrý návod pak považuji Manuál pro dobré radniční periodikum, který zpracovalo občanské sdružení Oživení. Při současné právní úpravě je to tedy spíše otázka politické kultury. Pokud se ale vedení města rozhodne zůstat u současné podoby redakčního obsahu, pak by dle mého názoru měl být tento obsah vyvážen tím, že kromě vyjádření zástupce koalice bude zaznívat i alternativní názor. Chvíli to tak fungovalo, občas jsme se potýkali s cenzurou, nakonec opozici vytlačili do předem vymezeného, graficky rigidního prostoru, kde lze sice psát téměř cokoliv, ale bez přímé vazby na jednotlivá témata v daném vydání.

Před nedávnem byla vypsána nová soutěž na dodavatele Radničních listů, a jedním ze základních požadavků byla nižší cena. To se nakonec podařilo. Znamená to, že doposud bylo vydávání tohoto periodika předražené?

Tak předně, nezastávám názor, že vždy by měla být rozhodující cena. U tohoto typu zakázky se musí hodnotit také zpracování, koncept, design, a podobně. Nakonec tak jako tak byla vítězná nabídka s nejnižší cenou. Rozdíly ale nebyly tak velké. Z mého pohledu byla zakázka, která tady devět let běžela, předražená. Ale říkám to i z toho důvodu, že dodavatel si ponechával příjmy z inzerce. Předpokládám, že nerozdával inzertní prostor zdarma. A podívejte se na jednoduché srovnání: do roku 2015 dodával dodavatel Radniční listy za 15,2 milionu bez DPH na čtyři roky, ale ten stejný dodavatel byl nyní najednou schopen nabídnout za tu samou věc cenu šest milionů. To ta cena tak najednou padla, nebo je to prostě tím, že nyní byl tendr férovější a "pod drobnohledem opozice"?

Dají Radniční listy v novém nějaký podíl z inzerce i městu, nebo si ho opět celý ponechá vybraný dodavatel?

Tentokrát se poučili a konečně inzerci smluvně ošetřili. Aby taky ne, když jim to snad už rok pořád dokola omílám na jednání zastupitelstva. Pokud vím, tak dodavatel smí podle nové smlouvy zobchodovat až šest stran. Bohužel však vedení města dodnes nedokázalo uspokojivě vysvětlit u koho a na základě jakého právního titulu skončily miliónové příjmy z prodeje reklamy v Radničních listech v minulých devíti letech. Ptám se na to primátora, náměstků, přehazují si tento problém jako horký brambor. Cítím, že se tím prostě nechtějí zabývat. Čo bolo, to bolo.

Kolik milionů to odhadem mohlo být?

To by byly spekulace. Pokud bychom vycházeli z jejich ceníku a počítali s tím, že městské organizace inzerci neplatí, se započítáním slev by to mohl být i milion ročně, možná víc. To se ale zřejmě nikdy nedozvíme. Není jak přinutit dodavatele, aby poskytl skutečná čísla. Nakonec, co mu brání říct, že tu inzerci dával zdarma. Bez ohledu na toto číslo, položme si ale otázku, zda se tímto přístupem město chovalo jako řádný hospodář. Každá stránka Radničních listů, za které město dodavateli již zaplatilo, je majetkem města. Paragraf 38 zákona o obcích ukládá jistou povinnost nakládat s majetkem města s péčí řádného hospodáře!

V uplynulých hodinách vyplavala na povrch informace o novém šéfredaktorovi Radničních listů, jímž má být Juraj Aláč. Zvedla se obrovská vlna nevole, s ohledem na několikerý střet zájmů, v němž se nachází. Jak kauzu vidíte vy?

To rozhodnutí vyvolává určité obavy. střet zájmů je tam evidentní. Mluvčí jedné z developerských skupin, která je ve sporu s městem Olomouc, má najednou vést Radniční listy a být odpovědný za jejich formu a obsah. My po vedení města požadujeme, aby učinilo takové kroky a opatření, které zcela vyloučí riziko neobjektivního či tendenčního informování. Tím v žádném případě nechceme zpochybňovat odbornou úroveň pana Aláče. Považujeme ale za nevhodné a i novinářsky neetické, aby veřejně vystupoval za město a zároveň za subjekty, které jsou s městem v nějakém vztahu či dokonce soudním sporu.

Bude v té situaci stačit jen veřejné mínění a vzniklý tlak, nebo existuje i politický nástroj, jak toho docílit?

Teď jsem si vzpomněl na nedávný úlet pana prezidenta, když odpovídal na podobnou otázku v případě premiéra Sobotky. Ale teď vážně, tlak jednotné opozice už dnes leccos může změnit. Příkladem je třeba nová soutěž na Radniční listy. Musíme doufat ve zdravý rozum a především vůli koaličních politiků poučit ze se svých chyb a neopakovat je. V tomto směru bych se obracel spíše na nové radní z řad ČSSD, včetně primátora. Pořád věřím (nebo doufám), že se s nimi dá najít rozumná řeč. Třeba nakonec docílíme i toho, že nebudou opozici vnímat jako svého nepřítele, ale partnera. Redakční rada Radničních listů ale nemá žádný statut, není zřizována zastupitelstvem, jako je tomu u výborů. Tedy zastupitelstvo na ni nemá vliv.

Pokud příští komunální volby vyhrajete a budeme mít primátora za ANO, zaručíte mi, že Radniční listy budou fungovat jak mají a nebudou stejným PR periodikem, jako jsou nyní?

My jsme už komunální volby vyhráli! Pokud bychom ale měli po volbách možnost napřímo měnit věci k lepšímu, určitě by se to týkalo i Radničních listů. Mně se líbí již zmiňovaný Manuál pro dobré radniční periodikum. Tím bych se chtěl řídit. Bohužel ale, vidíme to den co den na vládní úrovni, koaliční vládnutí je podmíněno mnoha ústupky koaličním partnerům. Ale já jsem optimista a věřím, že by to náš potenciální koaliční partner měl nastaveno stejně.

-vb-

 

Další články